Lubelski Festiwal Nauki

Lubelski Festiwal Nauki to cykliczna impreza promująca z jednej strony dorobek Akademickiego Lublina, z drugiej zaś ukazująca naukę „od kuchni” jako źródło inspiracji i klucz do wielkiej przygody. W dniach 15-21 września 2018 r. pod hasłem „Człowiek inspiracją nauki” odbywał się już XV Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie naszej szkoły w nietypowy sposób realizowali podstawę programową z wielu przedmiotów, poprzez udział w następujących projektach:
Jak zrobić wiersz? Zajęcia typograficzno-literackie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczniowie uczestniczyli w twórczej zabawie słowem, inspirowanej ruchami artystycznymi z pierwszej połowy XX wieku. Doświadczyli jak wspólnie przygotowany na poczekaniu wiersz może przybierać rozmaite formy i kształty, uzależnione wyłącznie od wyobraźni i inwencji czytelnika.
Co dawniej czytali księża? w Muzeum starodruków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Uczniowie poznali takie miejsce, w którym od wieków kształcą się duchowni, a na co dzień jest niedostępne dla zwiedzających – Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, które kryje w sobie niezwykłą historię i posiada unikatowe zbiory inkunabułów i starodruków.
Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie – trzy wieki historii zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, opowiadające o trzech wiekach istnienia Seminarium Duchownego w Lublinie, przepełnionego epokowymi zabytkami, którego mury i wnętrze są świadectwem pięknej historii.
100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Józef Piłsudski inspiracją do wolności. Gra planszowa z nagrodami- projekt zorganizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką KUL. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r., projekt był poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, nowemu patronowi naszej szkoły. Pierwsza część projektu, przedstawiona w formie prezentacji, była okazją do zapoznania się z życiorysem, ciekawostkami, publikacjami dotyczącymi pierwszego marszałka Polski. W drugiej części warsztatów, uczestnicy (w grupach) wzięli udział w grze planszowej, podczas której odpowiadali na pytania związane z osobą Józefa Piłsudskiego. Zwycięska grupa otrzymała nagrody książkowe. Projektowi towarzyszyła wystawa eksponatów oraz książek dotycząca postaci Józefa Piłsudskiego.

Katarzyna Majewska

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.